Víte, že každý zaměstnavatel může svým zaměstnancům přispívat na dovolenou a že je to pro něj dokonce velmi výhodné ?
Ukážeme si, kolik peněz můžete ročně ušetřit a jak takový příspěvek získat. Jaké dokumenty ve svém účetnictví mít, aby vše bylo legální a podle zákona.
Předpokládám, že chcete své zaměstnance více motivovat a že jim chcete vyplatit vyšší odměnu než doposud. Taky je nutné mít na tyto odměny peníze. Bez nich to nepůjde.
Porovnejme si nyní dva možné případy:
Případ první: zvýším zaměstnanci mzdu o 20.000 Kč ročně
Moje náklady budou až 27.000 Kč. V případě ziskové firmy budou náklady 21.870 Kč. Zaměstnanec obdrží jen 14.875 Kč. Výpočet najdete níže.
Případ druhý: dám zaměstnanci příspěvek na rekreaci ve výši 20.000 Kč ročně
Zaplatím příspěvek ve výši 20.000 Kč (pozoruj rozdíl). Zaměstnanec získá 20.000 Kč (pozoruj rozdíl). Výpočet najdete níže.
Závěr: V případě příspěvku na dovolenou získá zaměstnanec o 5.125 Kč více a firma ušetří 1.870 – 7.000 Kč v závislosti na tom, zda je zisková či nikoliv. Úspora na jednom zaměstnanci je tak minimálně 6.995 Kč ! Máte třeba 10 zaměstnanců ? Můžete formou příspěvku na dovolenou svých zaměstnanců ušetřit až 70.000 Kč ročně !
Příspěvek na rekreaci může získat také pracovník na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Může jej získat také pracovník na částečný pracovní úvazek a může jej získat i jednatel firmy a jeho zaměstnaná rodina. Příspěvek může platit na zaměstnance i jeho rodinné příslušníky. Doporučuji ve vnitropodnikových směrnicích stanovit přesná pravidla pro udělování příspěvku. Stanovte kteří zaměstnanci mají na výplatu nárok a kteří nemají. Pokud si příspěvek na rekreaci uplatí např. pouze jednatel firmy bez dalšího upřesnění ve směrnicích, mohl by být nařčen z nerovnoměrného zacházení se zaměstnanci podle zákoníku práce – a to přeci nechceme. Stačí ve směrnicích stanovit, že je příspěvek poskytován jen např. manažerským pozicím ve firmě.
Podmínkou stanovenou zákonem je, že příspěvek na dovolenou bude poskytnutý formou nepeněžního plnění. Co to znamená ? Můžete si například nakoupit poukázky cestovní kanceláře a tyto zaměstnancům předat. Existují také dárkové poukazy různých společností (podobně jako stravenky). Tato forma je však méně zajímavá, protože firmy vyžadují za tisk poukázek poplatky, které tuto variantu znevýhodňují. Další možnost je nechat si na dovolenou zaměstnanců vystavit fakturu přímo od cestovky.
Není problém. Doporučuji mít fakturu od CK na částku ve výši 20.000 Kč jako příspěvek zaměstnavatele a zbývající částku si může uhradit zaměstnanec sám ze svých peněz přímo v cestovce. Druhou možností je fakturace celé částky od cestovní kanceláře s tím, že zaměstnanec firmě proplatí rozdíl mezi celkovou hodnotou dovolené a částkou příspěvku firmy na jeho rekreaci. Nebo mu bude sražen ze mzdy.
Není problém. Firma si může stanovit různé příspěvky pro různé případy nebo různé skupiny zaměstnanců. Doporučuji systém výplaty příspěvků upravit ve směrnici firmy. Například tak, že management firmy má nárok na maximální příspěvek, THP pracovníci na poloviční příspěvek (deset tisíc korun) a dělníci například na částku ve výši 2.000 Kč. I tak bude zaměstnanec potěšený příspěvkem a bude si své práce vážit.
Je nutno upozornit zaměstnance a taky kontrolovat dodržování toho, aby zaměstnanci nestornovali pobyt se záměrem získat hotové peníze a ty utratit třeba za novou televizi. V takovém případě by se jednalo o peněžní plnění a úřady by mohly požadovat odvody sociálního, zdravotního pojištění a daně ze závislé činnosti a to jak z části zaměstnance tak zaměstnavatele. Zaměstnavatel by tak mohl být velmi nemile překvapený. Situaci je možné řešit dohodou mezi zaměstnavatelem a cestovní kanceláří, že případná storna budou vrácena zpět na účet zaměstnavatele.
Chceme-li motivovat své zaměstnance, nemusí to být vždy jen mzda. Velmi vhodné řešení je poskytovat zaměstnancům příspěvek na dovolenou, který může činit maximálně 20000 Kč ročně na jednoho zaměstnance, včetně dohod konaných mimo pracovní poměr. Příspěvek může být dokonce vyplacen i již propuštěnému zaměstnanci. Nutnou podmínkou je příspěvek nepeněžní, který firma zařídí tak, že si nechá rekreaci vyfakturovat přímo od cestovní kanceláře nebo nakoupí poukázky přímo od vybrané cestovky či specializované firmy. Použitím této formy motivace zaměstnanců získá jak zaměstnanec, který nemusí z benefitu odvádět žádné daně ani pojištění, tak firma, která ušetří také na sociálním a zdravotním pojištění.
Také o tom chystáme zajímavý článek a informace. Máte se na co těšit.
Výpočet pro případ první:
Hrubá mzda 20.000 Kč
Odvod na sociální pojištění za firmu (26 %): 5.200 Kč
Odvod na zdravotní pojištění za firmu (9 %): 1.800 Kč
Zaměstnanec obdrží: 14.875 Kč (po odpočtu sociálního, zdravotního pojištění a daně z příjmů)
Celkové náklady firmy: 27.000 Kč. Náklady přinesou úsporu na dani z příjmů právnických osob ve výši 19 %: 5.130 Kč
Celkově firma tedy „utratí“ za takto vyplacené mzdy částku 21870,- Kč. V případě ztráty nebo malého zisku ale utratí 27.000 Kč !
Výpočet pro případ druhý:
Příspěvek na dovolenou 20.000 Kč
Odvod na sociální pojištění za firmu: 0 Kč
Odvod na zdravotní pojištění za firmu: 0 Kč
Zaměstnanec obdrží: 20.000 Kč !
Celkové náklady firmy: 0 Kč
Celkově firma tedy „utratí“ za takto vyplacené mzdy částku 20.000 Kč.
A nevytratily se Vám daně zaměstnavatele u druhého případu??
Zaměstnavatel vyplácí těchto 20tis. buď jako nedaňový výdaj, nebo ze zisku (po zdanění), takže zpravidla jsou tyto peníze zdaněny.
Tzn. u právnické osoby daň 19% z 20tis. činí 3800,-.
Celkové náklady zaměstnavatele tedy jsou v druhém případě 23800,-.
Tzn. je to lehce nevýhodnější pro zaměstnavatele (-1930,-), ale zaměstnanec je na tom lépe o zmíněných 5125,-.
V případě příspěvku na dovolenou se zaměstnanci proplácí faktury od cestovních agentur, letenky a pod. Zaměstnanec tudíž dostane 100% částky, která se nedaní.
velmi poučné, děkuji za skvělý článek!
Na https://www.a-hotel.com/cs/prispevek-na-dovolenou-rekreaci/ nabízejí docela universální využití příspěvku. Dá se to využít na více rezervací a v zásadě pro ubytování kdekoliv ve světě během celého roku.